czwartek, 5 maja 2011

Mowa Prosiaczków

MOWA ŚWINEK MORSKICH
Wiele gryzoni takich jak szczury, chomiki, czy myszy to dla człowieka zwierzęta nieme. Przyczyną tego jest posługiwanie się przez te zwierzęta dźwiękami niesłyszalnymi dla ludzkiego ucha. Inaczej jest ze świnką morską, której piski, pochrząkiwanie, gwizdy i mruczenie, są bardzo intrygującą "mową". Jak do tej pory poznano kilka z dość charakterystycznych dźwięków. Oto jest taki mały przydatny słowniczek. Nie może on być  traktowany jako zupełnie uniwersalny, ponieważ tak jak ludzie, każda świnka ma swoją indywidualną i niepowtarzalną osobowość. Jednak po pewnym czasie, właściciel zapewne wcale nie będzie go potrzebował, gdy się przyzwyczai do swojego podopiecznego, całkiem łatwo będzie go umiał zrozumieć.
CMOKANIE -to krótkie, dwu-trzyfrazowe, powtarzalne dźwięki typu "czat-czat-czat" lub "klak-klak". Wydawane są w czasie aktywności ruchowej świnki i badania otoczenia. Mają na celu informowanie reszty stada o miejscu pobytu danego osobnika, zawierają w sobie również pytanie o takiej samej treści. Można je więc tłumaczyć: "Ja jestem tu, a gdzie ty jesteś?" 
ĆWIERKANIE -jest to najczęściej dialog między matką a dzieckiem. Oznacza zadowolenie, lub formę komfortu psychicznego. Można je też czasem usłyszeć gdy głaszczemy leżącą nam na kolanach świnkę
WARKNIĘCIE -krótkie warknięcie, złożone z 6-7 szybko następujących po sobie dzwięków, coś jak "tu-tu-tu-tu-tu-tu", wydawane jest przez świnkę zaskoczoną jakimś niespotykanym wcześniej przedmiotem w otoczeniu, lub nieznanym dźwiękiem. Powoduje ono natychmiastowe milknięcie wszystkich pozostałych osobników  w grupie. Znaczy: "Uwaga! Cisza!"
GWIZD -jest bardzo głośnym dźwiękiem. Oznacza zniecierpliwienie np. gdy zwierzę nie dostało pokarmu lub wyczuje jakiś smakołyk. W ten też sposób wita nadchodzącego właściciela, lub ubolewa nad oddzieleniem jej od reszty stada.
PISK -jest głosem zwierzęcia bezpośrednio zagrożonego, np. gryzionego przez innego osobnika. Zwierzę odzywa się też tak, gdy właściciel sprawia jej ból, lub jeśli jest przestraszona. Oznacza: "Boję się!"
WARKOT -cichy warkot, przypominający dudnienie werbla jest wydawany przez samce i towarzyszy najczęściej zalotom. W ten sposób mogą się jeszcze odnosić, podrastające osobniki płci męskiej, wobec swojej matki czy rodzeństwa. Jest to pewnego rodzaju pokazanie otoczeniu siły danego osobnika. Samice też mogą w ten sposób "terkotać", jednak tylko wtedy, gdy w ich otoczeniu nie ma samców.
CHRZĄKNIĘCIE -niski, głęboki dźwięk jest wyzwaniem do walki. Rzucany jest przez dominującego osobnika, rywalowi, który znajduje się w bliskiej odległości
SZCZĘKANIE ZĘBAMI -pojawia się przy konfliktach, lub jest odpowiedzią na groźbę innego zwierzęcia. Zdarza się w różnych sytuacjach i nabiera różnej intensywności. Najwyższe jest wtedy gdy świnka jest gotowa do walki. Zdarza się głównie między dwoma obcymi samcami i może być wstępem do walki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz